Krediti za refinansiranje: Rata bude manja, a kredit skuplji

Bez autora
Feb 22 2013

Kada plaćanje mesečnih rata za kredit postane „nepodnošljivo“, građani se obično odlučuju da sve dugove spoje u jedan kroz takozvani zajam za refinansiranje. Međutim, stručnjaci kažu da taj kredit ne rešava problem, već samo trenutno rasterećuje dužnika, često se duže otplaćuje, a na kraju više i košta. Ceo sistem tih kredita je za one koji su u problemu, pa na primer, imaju više različitih kredita koje ne mogu da servisiraju. Banke tada nude refinansiranje, tako što one izmire obaveze po starim kreditima, i stave sve u jedan novi zajam. Na prvi pogled, ti zajmovi mogu da izgledaju povoljniji, rate su niže, ali na kraju sve platite više. Banke obično rade refinansiranje tako što ponude grejs period, odnosno određeni rok kada građani plaćaju samo kamatu na dug, ali im se glavnica ne smanjuje. Takođe, opcija je i duži rok otplate, čime je mesečna rata manja, ali se duže otplaćuje pa građani ukupno gledano taj kredit plate više.

Krediti za refinansiranje: Rata bude manja, a kredit skupljiKada plaćanje mesečnih rata za kredit postane „nepodnošljivo“, građani se obično odlučuju da sve dugove spoje u jedan kroz takozvani zajam za refinansiranje. Međutim, stručnjaci kažu da taj kredit ne rešava problem, već samo trenutno rasterećuje dužnika, često se duže otplaćuje, a na kraju više i košta.

Ceo sistem tih kredita je za one koji su u problemu, pa na primer, imaju više različitih kredita koje ne mogu da servisiraju. Banke tada nude refinansiranje, tako što one izmire obaveze po starim kreditima, i stave sve u jedan novi zajam. Na prvi pogled, ti zajmovi mogu da izgledaju povoljniji, rate su niže, ali na kraju sve platite više - kaže za “24 sata” Ismail Musabegović, profesor Beogradske bankarske akademije.

Banke obično rade refinansiranje tako što ponude grejs period, odnosno određeni rok kada građani plaćaju samo kamatu na dug, ali im se glavnica ne smanjuje. Takođe, opcija je i duži rok otplate, čime je mesečna rata manja, ali se duže otplaćuje pa građani ukupno gledano taj kredit plate više.

- Samo imate olakšani vremenski pritisak, koga se privremeno oslobađate. To je dobro samo za one koji imaju sigurna očekivanja da će im se finansijska situacija u budućnosti popraviti. Oni koji očekuju pogoršanje, treba da odu u banku i da sa njima pokušaju da naprave drugačiji dogovor - kaže Musabegović.

Vladan Vilotijević, direktor Razvoja u sektoru za stanovništvo Eurobanke, ukazuje da je pravo vreme za refinansiranje kada trenutne kreditne obaveze klijentu postanu veći finansijski teret ili ako bi refinansiranjem obaveza otvorio sebi mogućnost dodatnog zaduživanja.

- Takve kredite građani najčešće koriste za objedinjavanje ranijih obaveza po kreditnim karticama, gotovinskim, potrošačkim kreditima i dozvoljenom minusu, čime mogu da ostvare i do upola nižu mesečnu ratu - kaže Vilotijević.

U Komercijalnoj banci kažu da se ti krediti odobravaju “na duži rok i najčešće po uslovima povoljnijim u odnosu na one koji važe za ranije uzete zajmove koji se refinansiraju.

- Na taj način se smanjuje mesečna obaveza klijenta i olakšava servisiranje duga - kažu u toj banci.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik